Smycz dla psa – jaką wybrać? cz.1

jak wyjsc z psem na spacer na smyczy

Jaką smycz wybrać dla swojego psa?

Spacery z psem to na pewno mile spędzony czas, nie tylko dla samego zwierzaka, ale również dla jego właścicieli. Wiele osób stwierdza, że to właśnie posiadanie psa wpływa korzystnie na ich rozwój fizyczny, gdyż dzięki temu zaczynają się ruszać co wpływa korzystnie na ich zdrowie. Jednak aby takie spacery były przyjemnością, zarówno właściciel jak i zwierzak powinni być do nich odpowiednio przygotowani.

O czym powinien pamiętać właściciel podczas spaceru?

wychodzenie na spacer z psemWłaściciele psów powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas spacerów. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zabezpieczenie czworonoga. W niektórych miastach są wydzielone specjalne miejsca, w których właściciele psów mogą je spuścić ze smyczy. Oczywiście aby było to możliwe, zwierzę musi być odpowiednio wyszkolone i zresocjalizowane, aby móc odpowiednio zachowywać się w obecności innych zwierząt. Jeśli jednak takiego miejsca nie ma wyznaczonego, a pies nie jest pod ko trola opiekuna, podczas spaceru powinien pozostawać na dlugiej smyczy lub lince. Właściciele powinni wybierać na spacery miejsca mniej uczęszczane, aby pies w spokoju mógł odpocząć i zapoznać się z otoczeniem. Oczywiście nie można zapominać również o tym, że jeśli zwierzę w czasie spaceru załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, to właściciel jest zobowiązany posprzątać po swoim pupilu.

Smycz – przyjaciel psa i człowieka

jak nauczyc psa wychodzic na spacer

Smycz to jedna z jeden z podstawowych przedmiotów, który towarzyszy psom i właścicielom podczas spacerów. Odpowiednio wykorzystywana, staje się przyjacielem i nieodłącznym elementem każdej wyprawy. Jednak aby tak się stało, wymaga to od właściciela odpowiednich ćwiczeń i treningów, które często warto rozpoczynać we wczesnym wieku szczenięcym. Często bowiem psy mają problemy z akceptacją smyczy i odpowiednim zachowaniem się podczas spacerów. Jednym z warunków aby smycz spełniła swoje zadanie jest jej właściwe dobranie do wielu i wielkości zwierzęcia. Mowa tutaj nie tylko o jej grubości, ale również o jej długości. Niektórzy właściciele wskazują również na to, że ważne jest dobranie smyczy pod kątem materiału z jakiego jest wykonana. Często jej dopasowanie zależne jest od tego, do jakich celów w głównej mierze ma być wykorzystywana. Jeśli chodzi o spacery codzienne, stosuje się różnorodne smycze, wykonane zarówno z mocnych materiałów jak również na przykład ze skóry. Jeśli zaś mowa o dobieraniu smyczy która na służyć do treningów, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie takiej, która jest wykonana z mocnego materiału i ma odpowiednią długość. To znacznie ułatwia prowadzenie wszystkich treningów np. na psim przedszkolu, gdzie szczeniaki uczą się jak chodzić na luźnej smyczy

W kolejnym artykule z tej serii odpowiemy na pytanie: Dlaczego pies ciągnie na smyczy? I jak go tego oduczyć?

Mariusz