Psi behawiorysta – czy warto skorzystać?

problemy behawioralne psów

Posiadanie w domu czworonoga to z pewnością niezwykle wspaniałe doświadczenie. Jednakże zwierzęta, a czasem również ich właściciele często potrzebują pomocy profesjonalisty. Mowa tutaj przede wszystkim o zachowaniu zwierząt, które przez ich właścicieli nie są pożądane, a oni sami nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić.

Kim jest psi behawiorysta?

behawiorysta psiPsi behawiorysta to osoba, której zadaniem jest pomoc zwierzakom, ale również ich właścicielom przez zastosowanie odpowiednich metod. Można nieśmiało powiedzieć, że jest to ktoś w rodzaju psychologa dla zwierząt, który pomaga wskazać kierunek postępowania aby pomóc zwierzęciu w opanowaniu jego emocji. To właśnie bowiem emocje, z którymi zwierzęta nie umieją sobie poradzić doprowadzają do sytuacji, w których zaczynają one sprawiać problemy swoim właścicielom. Aby jednak odpowiednia pomoc zwierzęciu była skuteczna, behawiorysta wskazuje kierunek działania właścicielom, ucząc ich jak postępować z ukochanym zwierzakiem i wyjaśniając, dlaczego taki a nie inny sposób jest skuteczny i jakie korzyści da zwierzęcia może przynieść. Osoby które zajmują się tym na co dzień muszą doskonale znać psy, ich zachowania jak również sposoby postępowania w wielu sytuacjach. Ponadto muszą być dobrymi obserwatorami, aby wyłapać sytuacje, które wpływają niekorzystnie na zwierzęta. Czasem bowiem może się okazać, iż kluczem do osiągnięcia sukcesu jest jedynie zmiana zachowania właścicieli czworonoga. Dlatego jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach to właśnie tu szukaj specjalisty. Dzięki temu będziecie mogli działać szybko!

Kiedy do psiego behawiorysty?

behawiorystyka psówDo psiego behawiorysty powinni się zgłaszać właściciele ze swoimi czworonogami w każdej sytuacji, gdy zauważają problemy z zachowaniem ich pupila. Nie ma znaczenia wiek zwierzęcia, bywa że niektóre potrzebują takiej pomocy w wieku dojrzałym, a inne zaś wymagają takiej konsultacji już od wczesnych miesięcy życia. Właściciele zwierząt zawsze, gdy zauważą, że zachowanie ich pupila budzi pewne wątpliwości powinni zasięgnąć porady specjalisty. Może się okazać, iż wystarczy jedna lub dwie wizyty, jednak w przypadku problemów które trwają dłuższy czas lub dość mocno zakorzeniły się życiu zwierzaka mogą wymagać znacznie dłuższego czasu, aby naprawić problemy i przywrócić zwierzęciu równowagę emocjonalną. W przypadku szczeniąt pomoc często polega na wskazaniu właścicielom odpowiedniego sposobu wychowywania psich osesków, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Gdy chodzi o starsze psy problemy emocjonalne mogą wynikać z różnych sytuacji, takich jak na przykład pojawienie się w domu dziecka czy innego psa, przeprowadzka czy choroba. Często takiej właśnie, profesjonalnej pomocy potrzebują zwierzęta adoptowane ze schroniska. Nadmierne szczekanie, brak apetytu, atakowanie domowników czy innych zwierząt jak również załatwianie potrzeb fizjologicznych w każdym miejscu – to oznaki, które na pewno wskazują na to, że zwierzę potrzebuje jak najszybszej pomocy profesjonalisty.

Pierwsza wizyta u behawiorysty – jak przebiega?

behawiorysta dla psaPierwsza wizyta u psiego behawiorysty jest niezwykle istotna. Pozwala bowiem na określenie dalszego kierunku działania i przede wszystkim źródła problemów zwierzaka. Podczas pierwszej wizyty behawiorysta przede wszystkim stara się jak najbaczniej obserwować zwierzę, a jednocześnie przeprowadza wywiad z jego właścicielami. Dzięki temu jest w stanie zebrać jak najwięcej informacji aby postawić diagnozę i określić przyczynę problemów. Bardzo często także już podczas pierwszej wizyty właściciele czworonoga mogą otrzymać wskazówki, dotyczące odpowiedniego postępowania ze swoim zwierzakiem. Bywa, że w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest więcej niż jedno spotkanie. Dlatego na przykład behawioryści ze Szkoły dla Psów Superrdog umawiają się ze swoimi klientami zazwyczaj w obrębie Warszawy i okolic, aby w razie potrzeb móc sprawnie dotrzeć w miejsce, gdzie przewodnik psa potrzebuje wsparcia. Zaleca się także, aby przed umówieniem wizyty u psiego behawiorysty wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne zwierzęcia. Jeśli psu coś dolega, może zachowywać się inaczej niż zwykle, jednak w takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc weterynarza, a nie behawiorysty. Dobrze jest więc przed skorzystaniem z pomocy behawiorysty odwiedzić weterynarza, który wykluczy ewentualne problemy ze zdrowiem. Najlepiej, jeśli jest możliwe konsultacje z behawiorystą w domu w którym mieszka zwierzę i w obecności członków rodziny. Obserwacja czworonoga w jego naturalnych warunkach z pewnością przyniesie wiele cennych informacji. Ponadto podczas rozmowy behawiorysta stara się zebrać jak najwięcej danych o codziennym życiu zwierzaka, jego diecie, rytuałach i zachowaniu. Zazwyczaj także zbierane są informacje odnośnie zachowania właścicieli w określonych sytuacjach, gdyż ma ono duży wpływ na zachowanie pupila. w wielu sytuacjach już po pierwszym spotkaniu behawiorysta jest w stanie określić najważniejsze problemy zwierzaka jak również wydać właścicielom zalecenia, dotyczące odpowiedniego postępowania w celu korekty zachowania psa. Kolejne spotkania wyznaczane są zazwyczaj w odstępach kilku tygodni, w zależności od problemów zwierzaka.

Na czym skupia się behawiorysta?

Zadaniem behawiorysty jest obserwacja, czy zwierzę ma zapewnione wszystkie potrzeby oraz czy właściciele dobrze reagują na przekazywane przez zwierzę znaki czy starają się wydawać mu właściwe polecenia. Często to właśnie nieodpowiednie postępowanie właścicieli doprowadza do takich sytuacji. Istotna jest także współpraca wszystkich członków rodziny, aby udało się jak najszybciej pokonać problem. Często sposobem na rozwiązanie problemów zwierzęcia jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń które pozwolą wprowadzić harmonię do życia zwierzaka. Ważne są również informacje dotyczące diety psa, bywa bowiem że jest niewłaściwa i tym samym nie zapewnia zwierzakowi odpowiedniej dawki składników odżywczych czy witamin, powodując takie a nie inne jego zachowania. Obecnie nie ma problemu z wyszukaniem odpowiedniego specjalisty dla każdego psa, bez względu na jego problemy. Szkoła dla psów superrdog to jedno z tych miejsc, które oferuje wiele możliwości w tym zakresie. Poza tym, że można skorzystać z usług behawiorysty, właściciele szczeniąt mogą także zdecydować się na szkolenie swoich pupili w psim przedszkolu. Maluchy uczą się tam właściwych zachowań i podstawowych komend poprzez zabawę. Jeśli komuś potrzebny jest psi behawiorysta Warszawa, konsultacje z behawiorystą w szkole superrdog również są dostępne.

Mariusz