Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? cz.2

jak nauczyc psa chodzenia na smyczy

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

chodzenie na luznej smyczy

Powodów, dla których pies ciągnie na smyczy podczas spaceru może być dużo. wiele z nich zależy również od wieku psa, niektóre nawyki bowiem są naturalne w okresie dojrzewania i z czasem przemijają. Jeśli chodzi o szczenięta, ciągnięcie na smyczy jest naturalne. Szczeniaki jednak stosunkowo łatwo można tego oduczyć, stosując odpowiednie ćwiczenia i szkolenie. Należy pamiętać o tym, że zarówno młodsze jak i starsze psy ciągną na smyczy, bo chcą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Po załatwieniu potrzeb pies jest bardziej skłonny do nauki chodzenia na smyczy, dlatego dobrze jest pozwolić mu na załatwienie swoich potrzeb przed przystąpieniem do nauki prawidłowego chodzenia na smyczy. Taką naukę warto rozpocząć jak najwcześniej, gdyż nawyki z lat szczenięcych trudno potem w krótkim czasie wyplenić i nakierować na właściwe tory. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że psy mają naturalną potrzebę poznawania terenu, co także jest często jedną z przyczyn tego, że pies zaczyna ciągnąć na smyczy. Jednakże bez względu na wiek psa można oduczyć go takiego zachowania, pod warunkiem stosowania odpowiednich ćwiczeń i kilku zasad.

Co robić, żeby pies przestał ciągnąć?

Jedną z ważniejszych kwestii, jak chodzi o naukę odpowiedniego chodzenia na smyczy jest zapewnienie psu spacerów o odpowiedniej długości. Jeśli pies po załatwieniu potrzeby fizjologicznej nie ma możliwości poznania terenu, wówczas może po wyjściu z domu przeciągać ten moment, właśnie po to, aby eksplorować okoliczny teren. Dlatego należy zapewnić mu możliwość spaceru również po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, aby miał dostateczną ilość czasu na poznanie terenu. Jednak często krótka smycz uniemożliwia psu odpowiedni spacer. Warto więc zabierać psa w miejsca, gdzie może się wybiegać na nieco większych odległościach. Dobrym pomysłem jest zakup odpowiedniej długości linki treningowej, która daje psu znacznie więcej możliwości manewru i wybiegania. Istotną rzeczą jest także odpowiedni nastrój właściciela. Jeśli reaguje on zbyt agresywnie na nawyki zwierzęcia, wówczas na pewno nie uda mu się nad nim zapanować. W przypadku szczeniąt dobrym pomysłem jest stosowanie smakołyków, aby utrzymać psa jak najbliżej nogi. Po pewnym czasie pies odruchowo spaceruje blisko właściciela. Ten zaś w czasie kolejnych spacerów może luzować smycz, doprowadzając do sytuacji, w której pies spaceruje przy nodze na tak zwanej luźnej smyczy. zbyt gwałtowne ruchy i ciągnięcie psa na smyczy również wywołuje zazwyczaj efekt odwrotny do zamierzonego.

pies ciagnie na smyczy

Właściciele psów, którzy nie wiedza jak najlepiej zabrać się za naukę chodzenia swojego pupila na smyczy powinni skorzystać z podpowiedzi profesjonalistów. Profesjonalne szkolenia dla psów w Warszawie, takie jak na przykład te oferowane przez szkołę Superrdog z pewnością będą bardzo pomocne zarówno dla zwierząt, jak też ich właścicieli. Pies ciągnie na smyczy jak oduczyć ciągnięcia na smyczy – to jedne z najczęściej zadawanych przez właścicieli pytań. Szczególnie te osoby, które po raz pierwszy mają w domu psa, mogą sobie nie poradzić samodzielnie z pokonaniem problemu ciągnięcia na smyczy.

Zobacz poprzedni artykuł z tej serii: Smycz dla psa – jaką wybrać?

Mariusz