Jak nauczyć szczeniaka czystości?

jak nauczyc psa sikania na mate

Trening czystości to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed każdym świeżo upieczonym właścicielem psa. Z oczywistych względów wszystkim opiekunom zależy na tym, by efekty takiego treningu były zauważalne jak najszybciej, jednak rzeczywistość pokazuje, że czasem wymaga to o wiele więcej czasu. Co możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces? Jak zaplanować trening czystości, by nie był niepotrzebnym źródłem stresu? Czyli jak nauczyć szczeniaka czystości?

Zacznij jak najszybciej

jak nauczyc szczeniaka czystosciNaukę czystości powinniśmy rozpocząć od razu, kiedy szczeniak znajdzie się w naszym domu. Już wtedy powinniśmy wskazać mu miejsce, w którym ma się załatwiać w domu i chwalić za każdą potrzebę załatwioną na podwórku. Nie powinniśmy niepotrzebnie odwlekać spacerów i przedłużać etapu, w którym pies załatwia się na podkłady rozłożone w domu, ponieważ może to wykształcić w nim złe nawyki, których ciężko będzie się potem pozbyć.

 

 

 

 

Naprawdę się zaangażuj

Przystępując do treningu czystości, musisz zdawać sobie sprawę, że im większe będzie Twoje zaangażowanie w trening, tym szybciej osiągnięcie sukces. Oznacza to, że początkowo być może będziesz musiał wychodzić z psem na zewnątrz nawet co godzinę (również w nocy! nawet częściej! 😉 ). Gdy w Twoim domu pojawi się szczeniak nauka czystości powinna być Twoim priorytetem. Jeśli tylko masz taką możliwość, pomyśl o tym, by wziąć w tym czasie kilka dni wolnego w pracy. Będąc na miejscu, łatwiej będzie Ci nadzorować zachowanie psa przez cały dzień i odpowiednio szybko reagować na jego potrzeby.

Odpowiednio się przygotuj

Większość szczeniąt w pierwszym etapie nauki czystości załatwia się przede wszystkim w domu. Aby oszczędzić sobie sprzątania i wykształcić w psie nawyk załatwiania się w jedno miejsce, dobrze jest zaopatrzyć się w spory zapas podkładów higienicznych. Doskonale chłoną wilgoć i zapachy, a przy tym nie kosztują zbyt dużo, zatem świetnie sprawdzą się na początku.

Obserwuj zachowanie psa

jak nauczyc psa sikac na dworzeKażdy poradnik traktujący o tym, jak nauczyć szczeniaka czystości wymienia kilka momentów, w których praktycznie każdy szczeniak czuję potrzebę oddania moczu lub wypróżnienia się. Młodego psa należy wyprowadzać na dwór lub przynajmniej wynosić na podkład zawsze wtedy, gdy się budzi, kończy jedzenie lub intensywną zabawę. Obserwując psa, łatwo wychwycić zachowanie, które wskazuje na to, że niedługo się załatwi. Szczeniak staje się niespokojny, zaczyna się kręcić i węszyć, wyraźnie pokazując, że szuka odpowiedniego miejsca. To, czy w takiej sytuacji zdążymy odpowiednio szybko zareagować, zanim naprawdę to zrobi to zupełnie inna sprawa. Jeśli przyłapiesz psa podczas sikania poza matą, nie krzycz, tylko zareaguj spokojnie. Klaśnij (ale nie tak żeby go wystraszyć!), żeby zwrócić uwagę pupila, a następnie przenieś go we właściwe miejsce, gdzie być może dokończy to, co zaczął.

 

Bądź wyrozumiały

Kiedy zaczynasz trening czystości, przygotuj się na to, że początkowo będzie więcej wpadek niż sukcesów. To na tych drugich powinniśmy się jednak skupiać, w miarę możliwości ignorując te pierwsze. W żadnym wypadku nie powinno się karać psa, kiedy załatwi się w nieodpowiednim miejscu. Praktyka pokazuje, że stosowanie kar w takim przypadku przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku.

Okazuj entuzjazm

Twoja właściwa reakcja za każdym razem, kiedy psu uda się załatwić w wyznaczone miejsce jest kluczem do sukcesu. Powinieneś bardzo entuzjastycznie, wręcz teatralnie chwalić go za każdym razem. Dobrą nagrodą są też przysmaki, jednak warto starannie kontrolować ich ilość, żeby nie przekarmić psa. Stosowanie na przemian pochwał słownych i smaczków wydaje się najlepszym pomysłem.

Mariusz