Kiedy zapisać psa do psiego przedszkola?

psie prze

Optymalny wiek na zakup, czy adopcję szczeniaka i przywiezienie go do nowego domu to 8-10 tygodni. Wielu świeżo upieczonych właścicieli na fali entuzjazmu chciałoby najchętniej już wtedy zapisać psiaka do psiego przedszkola i regularnie uczestniczyć z nim w szkoleniach. Czy rzeczywiście jest to dobry moment? Kiedy najlepiej zacząć naukę, żeby przyniosła spodziewane efekty?

Najpierw socjalizacja

psie przedszkole superrdogWszyscy specjaliści są zgodni, że na początku pobytu w nowym domu powinno zadbać się o odpowiednią socjalizację szczeniaka z nowym domem i nową ludzką rodziną. Początkowo może być on nieco wystraszony i wycofany. Nic dziwnego — jeszcze niedawno przebywał stale ze swoją mamą, a teraz trafił do zupełnie nowego otoczenia, pełnego obcych zapachów i dźwięków. Zapoznanie się z nimi i przełamanie strachu z pewnością zajmie mu trochę czasu. To właśnie na tym powinny upłynąć mu pierwsze dni w nowym domu. Szczeniak już wtedy się uczy i zdobywa nowe umiejętności. Warto dać mu na to odpowiednio dużo czasu i przestrzeni. Dopiero kiedy piesek nabierze pewności siebie i zacznie budować relację z opiekunem, można pomyśleć o zapisaniu go do psiego przedszkola np w Warszawie. Z drugiej strony nie warto odwlekać momentu rozpoczęcia szkolenia w nieskończoność. Im młodszy pies zaczyna naukę, tym szybciej będą prawdopodobnie widoczne jej efekty i tym silniejsza będzie jego więź z nowym opiekunem.

 

Potem nauka

Kiedy szczeniak ma już kilkanaście tygodni (i jest po kwarantannie szczepiennej), powinniśmy rozważyć wybór szkoły dla psów i spokojnie zacząć uczęszczać z nim na zajęcia. Programy są różne, ale na początku maluch powinien nauczyć się przychodzenia na wołanie opiekuna (tym samym nauczyć się swojego imienia ;)) . Dobrze jest też już wtedy ćwiczyć z nim też podstawowe komendy. To ważne, nie tylko dlatego, żeby pies był nam posłuszny. Od tego, jak szybko przyswoi sobie nowe umiejętności, zależy również jego bezpieczeństwo. W końcu szczeniak nie wie nawet, że na spacerze powinien pilnować się swojego opiekuna i reagować na jego wołanie.

Psie przedszkole w praktyce

szkolenie dla psów przedszkole psie warszawa (Mały) (1)Jak wyglądają zajęcia w psim przedszkolu? W zdecydowanej większości przypadków przybierają one formę zabawy. Najważniejsze, by sprawiały przyjemność psu, wtedy z pewnością będzie się w nie chętniej angażował. Warto mieć na uwadze, że szczeniak nie potrafi jeszcze skupiać się tak długo i tak szybko jak dorosły pies. Starajmy się więc na początku nie wymagać od niego zbyt wiele, a każdy nawet najmniejszy sukces wynagradzać pochwałami. Treningi nie powinny być zbyt długie, ponieważ szczeniak może szybko się nimi zmęczyć lub znudzić. Powinniśmy też pamiętać, że nawet jeśli ćwiczenia początkowo zdają się nie przynosić pożądanych rezultatów, a piesek nie nabywa nowych umiejętności tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli, wspólne sesje treningowe i tak przynoszą mu korzyści. Sprzyjają bowiem budowaniu relacji opartej na zaufaniu między psem a opiekunem, a to kluczowy element niezbędny do przyswajania sobie wszystkich pozostałych komend. Należy także wspomnieć, że szczególnie zajęcia w psim przedszkolu są bardziej prezentacją jak uczyć pupila po to, aby nowy właściciel miał świadomość „co robić z psem w domu” :).

Kiedy można zakończyć szkolenie?

Warto zdawać sobie sprawę, że przedszkole dla psa bynajmniej nie może oznaczać końca jego nauki. Pies powinien uczyć się i trenować umiejętności zdobyte podczas szkoleń właściwie przez całe swoje życie. Codzienne treningi z powodzeniem może prowadzić opiekun. Od czasu do czasu warto jednak skorzystać również z porady profesjonalnego trenera, który będzie w stanie wskazać nam elementy, nad którymi warto jeszcze popracować i spokojnie wytłumaczy, w jaki sposób powinniśmy to robić. Jeśli mamy na to wystarczająco dużo czasu, warto pomyśleć również o szkoleniach z posłuszeństwa, agility, czy tropienia, które stanowią świetną rozrywkę dla uczestniczącego w nich psa.

Mariusz