Szkoła dla psów – cennik. Czyli ile kosztuje szkolenie psa?

szkola dla psów cennik

Powszechnie uważa się, że najlepsze efekty szkolenia osiąga się, jeśli zaczniemy pracę już ze szczeniakiem. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nauka starszych zwierząt mija się z celem i lepiej od razu z niej zrezygnować? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i nakreślić ile kosztuje szkoła dla psów w Warszawie

W jakim wieku zacząć szkolenie?

koszt szkoły dla psów w warszawie

Zwykle zaleca się, by pracę z psem zacząć już około ósmego, czy dziesiątego tygodnia życia, w zależności od szczepień i okresu kwarantanny szczepiennej (jeżeli mówimy o zajęciach w szkole dla psów). Oczywiście na tym etapie nie skupiamy się jeszcze na trenowaniu „sztuczek” i wypracowywaniu komend, ale raczej na kształtowaniu dobrych nawyków i prawidłowych reakcji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że po zakończeniu przedszkola dla szczeniąt, nasze zadanie bynajmniej się nie kończy. Praca z psem powinna trwać przez całe jego życie. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że postępy, jakie zapewniło nam odbyte w przeszłości szkolenia dla psa, będą trwałe, a nasz zwierzak będzie się cały czas rozwijał i miał z nami mocną więź 🙂 !

Wiemy już więc, że praca z psem nie powinna się kończyć wraz z końcem pierwszego szkolenia. Co jednak w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie zaczęliśmy szkolenia w szczenięctwie? Nic straconego. Pracując ze starszym psem, można osiągać równie dobre efekty. Czasem będzie nam jednak potrzeba nieco więcej cierpliwości i samozaparcia, zwłaszcza jeśli pies ma już utrwalone pewne zachowania. Z drugiej strony dojrzałe psy nie są już tak „nadgorliwe” 😉 jak szczeniaki i mniej czynników je rozprasza. W praktyce oznacza to, że nie będziemy musieli wkładać równie dużo wysiłku w odpowiednie przygotowanie miejsca do ćwiczeń, czy uchwycenie uwagi naszego pupila jak w przypadku młodych psów. Znając swojego psa, wiesz już też, co najlepiej motywuje go do pracy. Gdy w grę wchodzą szczeniaki, zwłaszcza na samym początku pracy z nimi wcale nie jest to tak oczywiste. Co więcej, wybór smaczków, które możemy w ramach nagrody zaserwować dorosłemu psu, jest znacznie szerszy niż w przypadku szczeniaków, a to również znacznie ułatwia przygotowanie do wspólnych ćwiczeń. Mimo większego zaangażowania i cierpliwości, których wymaga szkolenie psów dorosłych, pod niektórymi względami jest ono łatwiejsze.

Samodzielnie, czy z pomocą trenera?

Wielu osobom wydaje się, że korzystanie z pomocy profesjonalnego trenera przy nauce psa to zbędny wydatek i fanaberia. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza w przypadku młodszych psów warto „pogadać” z doświadczonym trenerem (idealnie, gdy taki jest również behawiorystą) i ułożyć konkretny plan szkoleniowy, aby przesadzić lub nie zrobić błędów, które skutkować będą niechęcią podrostka do dalszych ćwiczeń. Co do starszych psów, które mają już utrwalone pewne zachowania i nawyki, profesjonalna pomoc może okazać się niezastąpiona. Wykwalifikowany trener jest w stanie wychwycić niuanse, na które my jako zakochani w swoich pupilach właściciele często nie zwracamy uwagi ;). Co więcej, trener dysponuje wiedzą z zakresu psychologii i behawiorystki i w oparciu o nie jest w stanie zalecić optymalne metody pracy z każdym psem.

Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że wiele zwierząt zupełnie inaczej zachowuje się w towarzystwie swojego właściciela niż w towarzystwie obcych osób. W praktyce oznacza to, że w obecności trenera nasz czworonóg może być o wiele bardziej chętny do współpracy niż wtedy, gdy próbujemy szkolić go sami.

Zdając sobie z tego sprawę, dobrze już na początku swojej przygody ze szkoleniem psa poszukać profesjonalnego wsparcia. Oszczędzi to nam i naszemu zwierzakowi mnóstwo niepotrzebnych stresów i frustracji, uchroni przed wpojeniem zwierzakowi złych nawyków. Efekty szkolenia pod okiem wykwalifikowanego trenera powinny być też widoczne znacznie szybciej, a przecież nic tak dobrze nie motywuje do dalszej pracy jak zauważalne postępy.

Ile kosztuje szkoła dla psa?

tresura psa cennikJak mawia klasyk: „To zależy” :). A od czego? Mianowicie od wielu czynników. Jeżeli nasz pies jest lękliwy, albo źle odnajduje się jeszcze w grupie warto rozważyć zajęcia indywidualne, których koszt wynosi średnio około 80 zł za zajęcia. Jeżeli oczekujemy podejścia także behawioralnego (np. ze wspomnianym psem lękliwym) wówczas przyda nam się konsultacja behawioralna, gdzie pierwsze spotkanie może trwać nawet 3 godziny, to wówczas koszt wyniesie około 300 zł. Kolejne spotkania będą już tańsze, bo behawiorysta będzie wprowadzał kolejne kroki mające na celu realizację planu pracy z takim psem.

W przypadku, gdy zależy nam na socjalizacji szczeniaka (czy to z rówieśnikami, czy środowiskiem) możemy rozważyć zajęcia grupowe. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ poza nauką szczeniak ma możliwość poznać „kumpli” oraz oswoić się nieco z „wielkim światem” :). Pakiet zajęć w szkole dla psów w Warszawie, który zawiera kilka godzin zajęć to koszt średnio około 600-700 zł.

Starsze psy także mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych, które często mogą być swego rodzaju terapią. Wówczas trener mając wiedzę, że dany psiak wymaga bardziej indywidualnego podejścia pozwala na pracę w większej odległości od grupy. Niezależnie od psa z resztą, w dobrej szkole dla psów podczas zajęć grupowych każdy pies traktowany jest indywidualnie. Ceny zajęć dla psów dorosłych w zależności od ilości godzin kosztują od 60 do 100 zł za godzinę.

Idealnym rozwiązaniem jest po prostu kontakt ze szkołą i porozmawianie z trenerem. Często można także umówić się z nim po zajęciach, które odbywają się w weekendy, czy w tygodniu wieczorem, tak aby porozmawiać na żywo i móc wybrać wspólnie najlepsze zajęcia dla naszego psiaka.

Mariusz